Maxman | Resmi Satış Sitesi 39 TL TEL: 0545 767 89 58 Ürün Görseli

Kısırlık Genetik midir?

kısırlık

Semptomlar ve nedenler

Teşhis ve tedavi

Doktorlar ve bölümler

Mayo Kliniğine Bakım

baskı

genel bakış

Eğer siz ve eşiniz bebek sahibi olmak için mücadele ediyorsa, yalnız değilsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çiftlerin yüzde on ila 15’i infertil. İnfertilite, çoğu çift için en az bir yıl sıklıkla korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebe kalamayacağı şeklinde tanımlanmaktadır.

 

İnfertilite, sizin veya eşinizin veya gebeliğe müdahale eden faktörlerin bir kombinasyonuyla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir. Neyse ki, hamile kalma şansınızı önemli derecede artıran pek çok güvenli ve etkili tedavi mevcut.

 

belirtiler

İnfertilitenin ana semptomu hamile kalmamaktadır. Başka belirgin bir belirti olmayabilir. Bazen kısır bir kadının düzensiz veya menstrual dönemleri olmayabilir. Nadiren, kısır bir erkeğin kıl büyümesindeki veya cinsel işlevdeki değişiklikler gibi bazı hormonal sorunlar belirtileri olabilir.

 

Çoğu çift, sonunda ya da tedavi olmaksızın gebe kalacaklar.

 

Ne zaman bir doktor görmelisin

En az bir yıl boyunca düzenli olarak hamile kalmaya çalışmadıkça muhtemelen infertilite hakkında bir doktor görmeniz gerekmez. Bununla birlikte, eğer bir kadınsanız ve daha önce doktorunuzla konuşun:

 

35-40 yaşındasınız ve altı ay veya daha uzun süre aklı başında çalışmaya çalışıyorsunuz

40 yaşın üstündesin

Düzensizce ya da hiç menstrüde etmiyorsunuz

Dönemleriniz çok acı vericidir

Doğurganlık problemlerini biliyorsun

Endometriozis veya pelvik inflamatuvar hastalık tanısı aldınız.

Birden fazla düşük yapmışsın

Kansere karşı tedavi gördünüz

Bir erkeksen ve doktorunuzla konuşun:

 

Düşük bir sperm sayımı ya da spermle ilgili diğer sorunlarınız var

Testiküler, prostat veya cinsel sorunlarınız var.

Kansere karşı tedavi gördünüz

Varikosel olarak bilinen skrotumda küçük boyutta veya şişen testisleriniz var

Ailenizde infertilite sorunları olan başkaları var

Mayo Kliniğinde Randevu İste

Nedenler

Video oynatmakTranscript

Erkek üreme sistemi

Erkek üreme sistemi

Yumurtacı döllenmiş ve uterusa implante ediliyor

Gübreleme ve implantasyon

Gübreleme ve implantasyon

 

Kadın üreme organları

Kadın üreme sistemi

Hamilelik yapmak için ovülasyon ve döllenme sırasındaki tüm adımların doğru olması gerekir. Bazen çiftlerde infertiliteye neden olan sorunlar doğumda görülür ve bazen hayatta ilerlemektedirler.

 

İnfertilite nedenleri bir veya her iki ortağı etkileyebilir. Genel olarak:

 

Olguların yaklaşık üçte birinde erkekle ilgili bir sorun var.

Olguların yaklaşık üçte birinde kadınla ilgili bir sorun var.

Kalan vakalarda, hem erkek hem de kadınla ilgili sorunlar var ya da hiçbir neden belirlenemiyor.

Erkek infertilitesinin nedenleri

Bunlar arasında şunlar olabilir:

 

İnmemiş testisler, genetik defektler, diyabet gibi sağlık sorunları veya klamidya, gonore, kabakulak veya HIV gibi enfeksiyonlar nedeniyle anormal sperm üretimi veya fonksiyonu . Testislerde genişleyen damarlar (varikosel) de sperm kalitesini etkileyebilir.

Erken boşalma gibi cinsel sorunlara bağlı spermlerin verilmesinde yaşanan sorunlar; kistik fibroz gibi bazı genetik hastalıklar; testisin tıkanması gibi yapısal sorunlar; veya üreme organlarının zarar görmesi veya yaralanması.

Zehirli ve diğer kimyasal maddeler ve radyasyon gibi bazı çevresel faktörlere aşırı maruz kalma. Sigara, alkol, esrar ya da seçkin antibiyotikler, antihipertansifler, anabolik steroidler veya diğerleri gibi belirli ilaçları almak doğurganlığı da etkileyebilir. Saunalara veya sıcak küvetler gibi sıcaklığa sık sık maruz kalma, çekirdek vücut sıcaklığını artırabilir ve sperm üretimini etkileyebilir.

Radyasyon veya kemoterapi de dahil olmak üzere kansere ve tedavisine bağlı hasar . Kanser tedavisi bazen şiddetli olarak sperm üretimini zayıflatabilir.

Kadın infertilitesinin nedenleri

Kadın infertilitesinin nedenleri aşağıdakileri içerebilir:

 

Yumurtlamadan yumurta salınımını etkileyen yumurtalık bozuklukları . Bunlara polikistik over sendromu gibi hormonal bozukluklar dahildir. Hiperprolactinemi, aşırı miktarda prolaktin (anne sütünün üretimini uyaran hormon) bulunduran bir durum da ovülasyona müdahele edebilir. Ya fazla miktarda tiroid hormonu (hipertiroidizm) ya da çok az (hipotiroidizm) adet döngüsünü etkileyebilir ya da infertiliteye neden olabilir. Diğer temel nedenler aşırı egzersiz, yeme bozuklukları, yaralanma veya tümörler olabilir.

Uterin veya serviks açılmasıyla ilgili anormallikler, rahimdeki polipler veya uterus şekli dahil olmak üzere servikal anomaliler . Uterin duvardaki kansersiz (benign) tümörler, fallop tüplerini bloke ederek nadiren infertiliteye neden olabilir. Daha sıklıkla, miyomlar döllenmiş yumurtanın implantasyonuna müdahale eder.

Falliyop tüp hasarı veya tıkanıklığı, çoğunlukla fallop tüpünün iltihaplanmasına (salpingit) neden olur. Bu, genellikle cinsel yoldan bulaşan bir enfeksiyon, endometriozis veya yapışıklıkların neden olduğu pelvik inflamatuvar hastalığa bağlı olabilir.

Endometriyum dokusu uterusun dışına çıkınca ortaya çıkan endometriozis, yumurtalıklar, rahim ve fallop tüplerinin işlevini etkileyebilir.

Primer yumurtalık yetmezliği (erken menopoz), yumurtalıklar çalışmayı bıraktığında ve menstruasyon 40 yaşından önce biter. Sebep genellikle bilinmemekle birlikte, bağışıklık sistemi hastalıkları, Turner sendromu veya taşıyıcılar gibi bazı genetik koşullar da dahil olmak üzere erken menopozla ilgili bazı faktörler ilişkilidir Kırılgan X sendromu, radyasyon veya kemoterapi tedavisi ve sigara içicidir.

Pelvik adezyonlar, pelvik enfeksiyon, apandisit veya abdominal veya pelvik cerrahi sonrası organları bağlayan skar dokusu bantları.

Kadınlarda diğer nedenler şunları içerir:

 

Kanser ve tedavisi. Bazı kanserler, özellikle kadın üreme kanseri kadınların doğurganlıklarını ciddi derecede bozmaktadır. Radyasyon ve kemoterapi doğurganlığı etkileyebilir.

Diğer durumlar. Çölyak hastalığı, yetersiz kontrollü şeker hastalığı ve lupus gibi bazı otoimmün hastalıklar gibi ertelenmiş ergenlikte veya menstruasyonun (amenore) yokluğuyla ilişkili tıbbi durumlar bir kadının doğurganlığını etkileyebilir. Genetik anormallikler aynı zamanda gebelik ve gebelik olasılığını azaltabilir.

Risk faktörleri

Hem erkek hem de kadın infertilitesi için risk faktörlerinin çoğu aynıdır. İçerirler:

 

Yaş. Bir kadının doğurganlığı, özellikle 30’lı yaşların ortasında yaşla birlikte azalır ve 37 yaşından sonra hızla düşer. Yaşlı kadınlarda kısırlık, yumurtaların sayısına ve kalitesine veya doğurganlığı etkileyen sağlık sorunlarına bağlı olabilir. 40 yaşın üzerindeki erkekler, genç erkeklerden daha az verimli olabilir ve psikiyatrik bozukluklar veya bazı kanserler gibi yavrularda belirli tıbbi koşulların daha yüksek oranları olabilir.

Tütün kullanımı. Tütün veya esrar içme eşinin ikisi de hamilelik olasılığını azaltır. Sigara da aynı zamanda doğurganlık tedavisinin muhtemel faydasını da azaltır. Düşükler sigara içen kadınlarda daha sık görülür. Sigara erkeklerde erektil disfonksiyon ve düşük sperm riski artırabilir.

Alkol kullanımı. Kadınlar için gebe kalma veya gebelik sırasında alkol kullanımının güvenli bir seviyesi yoktur. Hamile kalmayı planlıyorsanız alkolden kaçının. Alkol kullanımı doğum kusurları riskini arttırır ve infertiliteye katkıda bulunabilir. Erkekler için ağır alkol kullanımı sperm sayısını ve hareketliliğini azaltabilir.

Aşırı kilolu olmak. Amerikalı kadınlar arasında, aktif olmayan bir yaşam tarzı ve aşırı kilolu olma, infertilite riskini artırabilir. Bir erkeğin sperm sayısının kilolu olması durumunda da etkilenebilir.

Kilolu olmak. Doğurganlık problemi riski taşıyan kadınlar, anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınları ve çok düşük kalorili veya kısıtlayıcı diyeti uygulayan kadınları içerir.

Egzersiz sorunları. Yetersiz egzersiz, obeziteye katkıda bulunur ve bu da infertilite riskini arttırır. Daha az sıklıkta, ovulasyon sorunları, fazla kilolu olmayan kadınlarda yoğun sıkı ve yoğun egzersiz ile ilişkili olabilir.

önleme

Bazı infertilite türleri önlenebilir değildir. Ancak birkaç strateji hamilelik şansınızı artırabilir.

 

Çiftler

En yüksek gebelik oranı için ovulasyon zamanında birkaç kez düzenli ilişki yapın. Cinsel ilişki en az 5 gün öncesinden başlayıp yumurtlamadan sonraki bir güne kadar olması hamile kalma şansınızı arttırır. Yumurtlama genellikle adet döngüsünün ortasında gerçekleşir – adet döngüsüne sahip kadınların çoğu yaklaşık 28 gün arayla.

 

Erkekler

Erkekler için, çoğu infertilite türü önlenebilir değildir, bu stratejiler yardımcı olabilir:

 

Erkek infertilitesine katkıda bulunabilecek ilaç ve tütün kullanımını ve aşırı alkol tüketiminden kaçının .

Sperm üretimini ve motilitesini etkileyebileceğinden yüksek sıcaklıklardan kaçının . Bu etki genellikle geçicidir, ancak sıcak küvetlerden ve buhar banyolarından kaçının.

Sperm üretimini etkileyebilecek endüstriyel veya çevresel toksinlere maruz kalmaktan kaçının .

Doğurganlığı etkileyebilecek ilaçları, reçeteli ve reçetesiz ilaçları sınırlayın . Düzenli olarak kullandığınız herhangi bir ilaç hakkında doktorunuzla konuşun, ancak tıbbi tavsiye almadan reçeteyle alınan ilaçları almayı bırakmayın.

Egzersiz orta derecede. Düzenli egzersiz, sperm kalitesini artırabilir ve gebelik elde etme şansını artırabilir.

KADIN

Kadınlar için, birkaç strateji hamile olma şansını artırabilir:

 

Sigarayı bırakmak. Tütünün doğurganlık üzerinde çok olumsuz etkileri vardır, genel sağlık durumunuz ve bir fetüsün sağlığından bahsetmiyorum. Eğer sigara içiyorsanız ve gebelik düşünüyorsanız, şimdi çıkın.

Alkol ve sokak uyuşturucularından kaçının. Bu maddeler gebe kalma ve sağlıklı bir hamilelik yapma kabiliyetinizi zayıflatabilir. Alkol kullanmayın veya esrar veya kokain gibi eğlencelik ilaçlar kullanmayın.

Kafeini sınırla. Hamile kalmaya çalışan kadınlar kafein alımını sınırlamak isteyebilir. Kafeinin güvenli kullanımı konusunda doktorunuza danışın.

Egzersiz orta derecede. Düzenli egzersiz önemlidir, ancak yoğun şekilde egzersiz yapmak, dönemlerin seyrek veya eksik olması doğurganlığı etkileyebilir.

Ağırlık aşırılıklarından kaçının. Aşırı kiloluluk veya kilo vermek hormon üretiminizi etkileyebilir ve infertiliteye neden olabilir.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )